Tradycyjny grzejnik do ogrzewania domu zimą, czy może inne, równie skuteczne wymienniki ciepła? Jakie urządzenia poprawiające temperaturę powietrza warto mieć?
Wymienniki ciepła są urządzeniami służącymi do wymiany energii cieplnej przepływającej pomiędzy dwoma nośnikami tej energii. Takim nośnikiem może być substancja znajdująca się w stanie skupienia ciekłym lub gazowym i są wykorzystywane między innymi przez sieci cieplne. W zależności od swojej budowy i przeznaczenia takie wymienniki mogą służyć do ogrzewania lub chłodzenia.
W przypadku, gdy funkcją wymiennika ciepła jest ogrzewanie płynu roboczego, mówimy o nagrzewnicach, zaś kiedy wymiennik ma za zadanie schładzać płyn roboczy, nazywa się go chłodnicą. Przeważnie urządzenia te posiadają nieskomplikowaną konstrukcję, w postaci długiej rury wykonanej z dobrego przewodnika ciepła. Dla zwiększenia powierzchni wymiany cieplnej rury niekiedy zostają wyposażone w ożebrowanie.
Wymienniki ściśle wiążą się z energią odnawialną i alternatywnymi możliwościami ogrzewania domu czy na przykład wody używanej w ekologicznym domu o niewielkim zużyciu sztucznie produkowanej energii. I tak właściwości wymienników są wykorzystywane przez kolektory słoneczne, które później zamieniają zgromadzoną energię w ciepło służące właśnie do ogrzania wody.
Niestety rzadko kiedy udaje się zgromadzić tak duży zapas energii, aby układ był w stanie wytworzyć odpowiednią ilość do ogrzania domu, ale tym sposobem oszczędzamy przynajmniej energię, którą musielibyśmy wykorzystać dla ogrzania wody. Tak czy inaczej, prace nad możliwościami wykorzystania zarówno samych wymienników jak i energii odnawialnej wciąż są w toku, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowych sposobów ekologicznego pozyskiwania energii.