Rekuperatory i ich zastosowanie w systemach grzewczych oraz klimatyzacyjnych. Jakie typy rekuperatorów są wykorzystywane w tych instalacjach?
System ogrzewania to jedna z najważniejszych instalacji znajdujących się w budynkach. Jest on szczególnie istotny w nieruchomościach mieszkalnych. Duże znaczenie ma też wentylacja. Nieco rzadziej pojawia się klimatyzacja. W ostatnich czasach coraz większa liczba osób decyduje się na jej zamontowanie. Dzięki tym systemom, o każdej porze roku można zachować w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę.
Wentylacja i klimatyzacja mają wspólną cechę, którą jest odciąganie z lokali mas ciepłego powietrza. Dzięki temu, obniżają one temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Żeby jednak nie powodować strat, mogą one kumulować ciepło. Jest to możliwe, jeżeli konkretne urządzenia posiadają rekuperatory. To one gromadzą ciepłe powietrze, dzięki czemu pozwalają na jego ponowne wykorzystanie.
Rekuperatory sprawiają, że nie trzeba zużywać energii, by ogrzewać powietrze. Wykorzystuje się jedynie to, które zostało zachowane podczas ochładzania pomieszczenia. W zależności od konkretnego systemu i określonego budynku można stosować rekuperatory o innych parametrach. Różnią się one nieco budową i wielkością, ale przede wszystkim miejscem zamontowania.
Pierwszą grupą są rekuperatory bezkanałowe, które mogą znajdować się wewnątrz budynków. Nie wymagają one kanałów wentylacyjnych, które odprowadzałyby powietrze. Działają jako samodzielne urządzenia, skutecznie wychwytujące ciepło. Dzięki temu, są łatwiejsze w stosowaniu i nie wymagają większego remontu, by je zainstalować. Mimo to, pozostają skuteczne i wygodne w użytkowaniu.
Natomiast rekuperatory dachowe to urządzenia, które montuje się na zewnątrz. Są one szczególnie przydatne w budynkach o mniejszym metrażu. Sprawdzą się też tam, gdzie ze względu na ustaloną wcześniej aranżację, trudno jest zamontować rekuperator w środku. Mogą być znacznie wydajne i większe, gdyż nie będą wpływały na estetykę pomieszczeń.