Rekuperatory dachowe - wymienniki ciepła stosowane w przemyśle, domach prywatnych i obiektach sportowych.
Wymienniki ciepła pojawiają się praktycznie w każdym budynku. Jednymi z coraz bardziej popularnych są urządzenia wchodzące w skład systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, czyli rekuperatory. Są one elementem odpowiedzialnym za gromadzenie ciepło i odpowiednie dysponowanie z nim. Oznacza to, że ciepło nie jest tracone, a nawet to wywiane powietrze wykorzystuje się drugi raz.
Jednymi z popularniejszych są rekuperatory dachowe. Chociaż ich montaż wiąże się z ingerencją w wygląd nieruchomości, to jednak pozostają bardzo skuteczne. Funkcjonalność przyćmiewa, zatem nie zawsze atrakcyjny rezultat estetyczny. Przeciwnie niż rekuperatory bezkanałowe, te dachowe wymagają nieco więcej pracy podczas instalowania.
Żeby móc zamontować rekuperator, należy umieścić go na dachu. Następnie prawidłowo podłączyć go do całego kanału wentylacyjnego. Jest to możliwe, dzięki otworowi, jaki uzyskamy, by zmieścić rekuperator na powłoce pokrywającej budynek. Na końcu, urządzenie podłącza się do prądu. Odtąd całość efektywnie pomaga w oszczędzaniu energii.
Ze względu na to, że rekuperatory dachowe znajdują się na zewnątrz budynków, lepiej sprawdzają się w obiektach przemysłowych niż prywatnych. Są potrzebne wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na montaż rekuperatora wewnątrz. Poza tym, są bardzo wydajne, co jest szczególnie ważne w obiektach wielkogabarytowych.
Na pewno można zastosować rekuperatory dachowe w magazynach, halach produkcyjnych, ale również obiektach handlowych, gospodarczych czy sportowych. Potrzebne są wszędzie tam, gdzie regularnie ochładza się pomieszczenia lub nawilża poprzez wentylację. Pobierane wtedy z lokum ciepłe powietrze, jest gromadzone w rekuperatorach. Można je wykorzystać wtedy, gdy zechcemy z nim na nowo ogrzać obiekt.