Wentylacja mechaniczna w biurach, firmach i innych pomieszczeniach a urządzenia w niej wykorzystywane - rekuperatory i zasada ich działania.
Rekuperatory to jeden z rodzajów popularnych wymienników ciepła. Powszechnie stosuje się je przede wszystkim w instalacjach wentylacyjnych, gdzie służą odzyskiwaniu ciepła z powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz budynku i ogrzewaniu nim powietrza wdmuchiwanego do wewnątrz. W jaki sposób działają?
Z pewnością znasz zasadę przekazywania ciepła - to jedno z najpopularniejszych praw fizyk, o którym uczymy się już w szkole podstawowej. Zgodnie z nim, kiedy zetkniemy ze sobą dwa ciała o różnych temperaturach, będą przekazywały sobie energię tak długo, aż ich temperatury zrównają się. Rekuperatory działają na tej samej zasadzie.
Powietrze wyprowadzane na zewnątrz budynku przy użyciu systemu wentylacyjnego jest ciepłe. Przepływając przez rekuperator styka się z chłodniejszym materiałem i przekazuje mu swoje ciepło. Chłodne powietrze wdmuchiwane do środka budynku jest ogrzewane na tej samej zasadzie, z tym że w tym przypadku to ono przyjmuje ciepło od rekuperatora.
Rekuperatory umożliwiają odzyskiwanie większość ciepła z wydmuchiwanego powietrza. Dzięki temu oszczędności energii przy ogrzewaniu powietrza z zewnątrz mogą sięgać nawet 80%. To bardzo korzystne, zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ekologii.
Rekuperatory są powszechnie stosowane w wielu nowoczesnych systemach wentylacyjnych. O tym, jak bardzo są potrzebne świadczy fakt, że ich montowanie jest obowiązkowe we wszystkich budynkach, w których jednorazowo przebywa więcej niż 100 osób oraz tam, gdzie wymiana powietrza w wentylacji mechanicznej jest wyższa niż 2000m3/h.