Rekuperatory i kolektory, działające w oparciu o wymienniki, pozwalają na oszczędne, a jednocześnie bardzo wydajne użytkowanie energii, która powoli staje się towarem deficytowym.
Surowce takie jak węgiel czy ropa naftowa, należą do grupy źródeł nieodnawialnych, których odzysk nie jest możliwy. Oznacza to dla nas mniej więcej tyle, że przy dość lekkomyślnym korzystaniu z energii, jaki prezentują ludzie na całym świecie, szybko może się okazać, że za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat surowców tych zabraknie. Czym wtedy będziemy ogrzewać nasze domy?
Problem wyczerpywania się złóż surowców nieodnawialnych od lat wywołuje żywe dyskusje, zwłaszcza wśród ekologów, którzy dostrzegają w tym zagrożenie dla środowiska naturalnego. Spalanie węgla czy wykorzystywanie ropy naftowej oznacza bowiem produkcję dużej ilości uwalnianych przy okazji zanieczyszczeń, które przedostają się do atmosfery i zatruwają powietrze.
Zanieczyszczone powietrze jest problemem, który bardzo często odczuwamy na własnej skórze, szczególnie, jeśli mieszkamy w dużym mieście. W mieszkaniach nie mamy dostępu do świeżego, czystego powietrza, gdyż jest ono mocno zanieczyszczone spalinami, wydobywającymi się z samochodów czy kominów fabryk.
Coraz większy odsetek ludzi staje się alergikami. Takie osoby są szczególnie uczulone na przykład na kwitnienie roślin lub na produkty spożywcze. W tym drugim przypadku nie bez winy jest właśnie zanieczyszczone powietrze, które towarzyszy uprawom roślin i hodowli zwierząt. W czasie pylenia traw czy drzew, alergicy dodatkowo nie mogą korzystać w pełni ze świeżego powietrza, gdyż jest ono niesłychanie dla nich zdradliwe.
Receptą na taki stan rzeczy jest wentylacja mechaniczna w domach czy mieszkaniach, a także biurach i innych budynkach użyteczności publicznej. Wentylacja taka jest dużo bardziej skuteczna od naturalnej wentylacji, polegającej na wietrzeniu pomieszczeń poprzez otworzenie okna.
Jeśli dodatkowo taką wentylację wyposażymy w rekuperatory, możliwy jest nawet 80-procentowy odzysk zużywanej energii. Rekuperatory pozwalają więc nie tylko na bardziej wydajną, lecz także na bardziej ekonomiczną wentylację.
Rekuperatory to nie jedyne urządzenia, które pozwalają na wprowadzenie oszczędności. Taką możliwość daje na przykład montaż kolektorów słonecznych. Dlaczego warto inwestować w kolektory? Przemawia za tym kilka powodów. Przede wszystkim możemy czerpać energię ze źródła naturalnego, a przede wszystkim odnawialnego, jakim jest słońce.
Po drugie, instalacja kolektora aż tak wiele nas nie kosztuje, gdyż możemy się starać o dofinansowanie montażu tego urządzenia ze środków Ministerstwa Ochrony Środowiska. Po trzecie, co zostało już wcześniej zasygnalizowane, możliwa jest bardziej skuteczna ochrona środowiska naturalnego. Lepiej chroniona przyroda i mniej zanieczyszczone powietrze to nasza szansa na lepsze, zdrowsze i bardziej komfortowe życie.
Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, by inwestować w montaż kolektorów jest fakt, że energia z nich pobierana może być w ciekawy sposób wykorzystywana. Ponieważ w naszym klimacie energia z kolektorów słonecznych nie wystarcza do samodzielnego ogrzewania (zbyt mało jest w roku dni słonecznych, w których energia słoneczna może być kumulowana w kolektorach), tę zdobytą naturalną energię możemy wykorzystywać na przykład do podgrzewania wody w basenie.
Dzięki temu, tanim kosztem, możemy cieszyć się kąpielą w ciepłej wodzie w przydomowym basenie. Energia kumulowana w kolektorze wystarczy do tego, by można było ją wykorzystać do podgrzania wody.